O autorze
Rocznik 1979, warszawiak. Z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem i używam wielu środków, by uchwycić magię wciąż zmieniającego się krajobrazu Państwa Środka. Piszę, fotografuję, filmuję.

W Polsce wiele lat pracowałem jako fotograf prasowy, publikowałem w większości znaczących tytułów (zdjęcia reporterskie oraz artykuły o Chinach). Moje publikacje dotyczące Chin ukazywały się m.in w Polityce, Gazecie Wyborczej, magazynach podróżniczych oraz zagranicznych tytułach m.in: Stern, USA Today, Daily Telegraph, Suddeutsche Zeitung, PBS NewsHour, Global Post. Część moich prac dostępna jest na www.zdzarski.com.

Pochodzę z rodziny o tradycjach dziennikarskich i fotograficznych (Dziadek Wacław - fotograf, Ojciec Jan - dziennikarz) i nigdy nie myślałem o innym zawodzie.
Jestem jedynym korespondentem polskiej telewizji w całej Azji (nie jest powód do chwały, ale fakt świadczący o niskim zainteresowaniu Polski tą częścią świata). W moim blogu pragnę przybliżać fascynujące i stale zmieniające się oblicze Chin.
Będę dzielił się też swoimi refleksjami na temat zmieniającego się sposobu opisywania rzeczywistości przy pomocy nowoczesnych technologii.

Chiny: polityczny dramat szekspirowski

Wysoki rangą polityk, mafia, korupcja, morderstwo i handel organami, w końcu dymisja i oskarżenia, a to wszystko w Chinach. Właśnie rozegrał się wieloaktowy dramat polityczny, jakiego Chiny nie widziały od 40 lat.

Postaci:
Bo Xilai – jeden z bardziej popularnych chińskich polityków, były minister handlu, który zasłynął twardym rozprawieniem się z korupcją i mafią w południowochińskiej aglomeracji Chongqing, gdzie był szefem partii. Głośno o Bo było również, gdy wskrzeszał „czerwone” idee m.in. przez nakazy śpiewania rewolucyjnych pieśni z czasów Mao wśród mieszkańców tej 33-milionowej aglomeracji. Jednocześnie sprawiał wrażenie polityka w zachodnim stylu – organizował konferencje prasowe, chętnie spotykał się z dziennikarzami (co nie jest w Chinach częstym zwyczajem), a na swoim terenie promował międzynarodowy biznes. Do niedawna mówiło się, że zasiądzie w Komitecie Stałym Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin, czyli najważniejszym gremium w kraju.
Wang Lijun – były szef policji w Chongqingu, prawa ręka Bo Xilaia, do niedawna jego najbardziej zaufany współpracownik
BoGu Kailai – żona Bo Xilaia
Bo Guagua – syn Bo Xilaia, student Oxfordu i Harrow
Neil Heywood – brytyjski biznesmen, powiązany z wywiadem MI6, jego ciało znaleziono w jednym z hoteli w Chongqingu w listopadzie ubiegłego roku. Mówiono o nim, że prowadził interesy z BoGu Kailai, a niektóre źródła twierdzą, że mieli romans.
Wen Jiabao – premier Chin, którego 10-o letnia kadencja dobiegnie końca na początku przyszłego roku.
Widownia – 513 milionów chińskich Internautów, przeważnie nie zainteresowanych polityką, ale w dobie rozgrywającego się dramatu – z wypiekami oglądająca jego przebieg
Armia Cybercenzorów – licząca ok. 50,000 członków, z wypiekami i w pocie czoła usuwająca niepochlebne wpisy i komentarze internautów.
Głos zza sceny – oficjalne komunikaty agencji prasowej Xinhua

Tło historyczne:
Jesienią tego roku, na zjeździe Komunistycznej Partii Chin nastąpi zmiana warty na najwyższych stanowiskach w chińskim rządzie. Przeważnie takie zmiany są przewidywalne, a liderzy na kolejne kadencje wybierani są z wieloletnim wyprzedzeniem. Chińska polityka zawsze była nudna, bo niedostępna i nigdy zbytnio nie zaprzątała uwagi zwykłych Chińczyków, bowiem sekrety władzy nie przedostawały się do opinii publicznej. Z małym może wyjątkiem Lin Biao, prominentnego polityka i wojskowego, który zginął w wypadku lotniczym w 1971 roku, rzekomo po uknuciu spisku na życie przewodniczącego Mao. Wypadku nie wyjaśniono do dzisiaj, a samą wiadomość podano rok po fakcie.
Dziś, w dobie chińskiego Internetu, którego używa ponad pół miliarda mieszkańców Państwa Środka, dużo trudniej jest zatajać fakty, jednak wraz z jego rozwojem postępuje też sprawność chińskich cenzorów. Wyszukując w Weibo (chińskim Twitterze) haseł: Bo Xilai, Wang Lijun, a nawet Chongqing, czy przewrót polityczny okazuje się, że wyników nie ma…

AKT I
Luty 2012
Wang Lijun zjawia się nagle w konsulacie amerykańskim w Czengdu, stolicy prowincji Syczuan. Do tej pory nie wiadomo na pewno co tam robił przez całą dobę. Jedni mówią, że starał się o azyl w USA, inni twierdzą, że po prostu chciał zrobić szum wokół siebie, bo było coś na rzeczy… Wang mógł mieć kwity na żonę Bo, która rzekomo otruła brytyjskiego biznesmena Heywooda, mógł też chcieć ujawnić fakty związane z Bo, który miał być odpowiedzialny za handel organami z więźniów skazywanych na karę śmierci, mógł też faktycznie ubiegać się o azyl, bo wiedział, że w Chinach nie ma dla niego przyszłości z kontrowersyjnym Bo.
Widownia – z niedowierzaniem przygląda się przebiegowi zdarzeń i aktorom na scenie. Pojawiające się wersje zdarzeń to domnieniania, których nijak nie da się sprawdzić.
Cenzorzy – Kasują kolejne wersje domniemań i nie spodziewają się jak wiele pracy ich czeka jeszcze w związku z Wangiem i Bo.
Głos zza sceny: „Wang Lijun jest poważnie niedysponowany z powodu długotrwałego i intensywnego stresu wynikającego z przepracowania. Aktualnie został upoważniony do udania się na kuracje leczniczą w stylu wakacyjnym”


Akt II
14. marca
Konferencja prasowa premiera Wen Jiabao, podsumowująca doroczną sesję chińskiego parlamentu.
Wen Jiabao: „W Chinach muszą nastąpić reformy polityczne, bowiem inaczej „może krajowi zagrozić nowa rewolucja kulturalna”.
Głos zza sceny (15 marca): „Bo Xilai został usunięty ze stanowiska szefa partii w Chongqingu”
Znaczenie: Premier, o którym mówi się, że jest reformatorem, odcina się od „czerwonych” idei, jawnie potępiając praktyki Bo Xilaia. Pojawia się sygnał, że na górze toczy się walka przed jesiennym przekazaniem władzy.

Akt III

14. marca: Na Weibo pokazują się zdjęcia na których widać czołgi na przedmieściach Pekinu. Mówi się o próbie puczu wojskowego – frakcje ewidentnie się ścierają.
31. marca – 3 kwietnia: Dwa największe serwisy mikroblogowe Sina Weibo i Tencent zamykają funkcję komentowania wpisów „żeby zapobiec szerzeniu się plotek”
6. kwietnia: Zamknięcie popularnych skrajnie lewicowych i nacjonalistycznych stron Utopia i Sztandar Mao, które popierały „czerwone” idee i akcje Bo Xilaia
7. kwietnia: Armia cybercenzorów zamyka w sumie 16 stron i aresztuje 6 Internautów za „rozprzestrzenianie plotek”

Akt IV
10. Kwietnia godz. 23.00
Głos zza sceny: „Bo Xilai został zawieszony w prawach członka KC i Biura Politycznego, jest podejrzany o poważne wykroczenia dyscyplinarne, a jego żona – oskarżona o morderstwo brytyjskiego biznesmena”.

KURTYNA

Oficjalnie zakończyło się przedstawienie, choć cała sprawa nadal jest niejasna i zagmatwana. Niewyjaśnionych wątków jest cała masa, a w grand finale obwinia się kobietę – chińską Lady Macbeth.. Czym zawinił postępowy i popularny Bo? Czy był na zbyt „czerwony”? Czy rzeczywiście jego lewicowa frakcja przegrała z reformistami? A może wiedział o rzeczach, o których nie powinien wiedzieć? Pojawiła się wiadomość, że mógł on mieć kwity na syna premiera Wen Jiabao…
Co jest prawdą, a co nie – o to jest pytanie w tym szekspirowskim dramacie. Jedno jest pewne – historia z Bo odkryła arkana chińskiej polityki, a Chińczycy po raz pierwszy mogli dowiedzieć się szczegółów z najwyższych sfer, które przeważnie osnute są mgłą tajemnicy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...